Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa?


Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa?Wizyta nastolatki u lekarza ginekologa.

GINEKOLOG NIE JEST NAM POTRZEBNY TYLKO W TRAKCIE CIĄŻY!!!

Pierwsza wizyta u ginekologa jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu nastolatki. Nic dziwnego, młodzieńczy wstyd, wizje bolesnego badania, przerażający fotel, no i intymne pytania zadawane przez lekarza, a nie raz jeszcze strach przed krytyką - to wszystko paraliżuje młode dziewczyny i skutecznie zniechęca do wizyty. Pamiętajmy, że małoletnia do lat 16 powinna być badana w towarzystwie rodzica (opiekuna prawnego) , obecność osoby trzeciej jest dodatkowym obciążeniem. Jednak warto przełamać wstyd, bo te straszliwe wizje są nieuzasadnione - lekarz, szczególnie jeśli wie, że to pierwsza wizyta, będzie bardzo delikatny, a badanie nie będzie bolało. Pamiętaj, że miliony kobiet na świecie chodzi do ginekologa i nie będziesz jego pierwszą pacjentką, jednakże przygotowanie do badania, oswojenie się z sytuacją, to zadanie domowników.

Nie ma ścisłych zasad w tej kwestii, ale lekarze proponują, żeby na pierwszą, właśnie profilaktyczną, wizytę wybrać się jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Koniecznie i bez względu na wiek, trzeba wybrać się do ginekologa, jeśli pojawi się któryś z objawów:

  • brak miesiączki do 16. roku życia;
  • bardzo bolesne miesiączki, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie (nawet po wzięciu tabletki przeciwbólowej);
  • bardzo obfite lub bardzo nikłe krwawienie w trakcie miesiączki;
  • krwawienia i plamienia w trakcie cyklu;
  • wszelkie zmiany np. wyglądu, gęstości i zapachu wydzieliny z pochwy (upławy);
  • bóle w dolnej części brzucha w trakcie cyklu;
  • bóle w trakcie współżycia.

Tych objawów nie powinny lekceważyć żadne panie, a wiedzą o tym szczególnie te które bywały już wcześniej u ginekologów. 

Niestety statystyki mówią że, głównym powodem pierwszej wizyty u kobiecego lekarza są przede wszystkim bolesne lub nieregularne miesiączki, oraz chęć rozpoczęcia współżycia co związane jest z doborem odpowiedniej metody antykoncepcyjnej.  Czy to powinny być jedyne powody wizyty ginekologicznej? Dlaczego wy chodzicie do ginekologa? Proszę o szczerą odpowiedź, która czasem pomoże uniknąć niespodziewanych i czasami bolesnych konsekwencji.