Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

USG bioderek u niemowląt.


USG bioderek u niemowląt.USG BIODEREK U NIEMOWLĄT. 

Preluksacja czyli usg bioderek to badanie wykonywane u niemowląt, po raz pierwszy między 4 a 12 tygodniem życia. Badanie ma na celu wykrycie wrodzonej wady stawów biodrowych. Wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia daje szansę na wyleczenie prawie we wszystkich przypadkach.

Dlaczego wykonujemy USG stwów biodrowych u niemowlaka?

USG bioderek pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych, co w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stwarza możliwość szybkiego rozpoczęcia terapii, a tym samym całkowitego, nieoperacyjnego wyleczenia schorzenia.

Kiedy wykonujemy badanie?

Badanie USG bioderek może być wykonywane, nawet jeśli nie zaobserwujemy u malucha niepokojących objawów. Zaleca się przeprowadzenie badania między 6. a 12. tygodniem życia, lecz nie wcześniej niż po 3 tygodniu od urodzenia. Jeżeli wynik nie jest jednoznaczny, to lekarz wykonujący może zalecić powtórzenie ultrasonografii.

USG stawów biodrowych można przeprowadzić już u noworodków. Wskazaniem do wykonania są nieprawidłowości, z reguły zauważane przez lekarza pediatrę podczas pierwszego badania tuż po porodzie:

  • ograniczenia podczas odwiedzenia kończyn,
  • przeskakiwanie stawu,
  • różnice w wyglądzie, długości nóg dziecka,
  • niemożność, utrudnienia w poruszaniu nóżkami przez dziecko.

Jak przygotować się do badania?

USG to metoda diagnostyczna całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna. Podobnie, jak przy innych badaniach USG, na skórze dziecka rozsmarowywany jest żel, który ułatwia prowadzenie głowicy aparatu. Badanie ukazuje staw w czasie rzeczywistym i pozwala dokładnie ocenić najważniejsze jego struktury: mięśnie leżące powierzchownie w stosunku do stawu biodrowego, przednie części błony maziowej i torebki stawowej, częściowo obrąbek stawowy panewki stawu biodrowego, kaletki maziowe, fragmenty tętnicy udowej wspólnej i żyły udowej, nerw udowy czy nerw kulszowy. Jedynym przeciwwskazaniem do USG są niezagojone rany na skórze w badanym obszarze.

Do wykonania USG bioder nie trzeba przygotowywać dziecka w sposób szczególny, jednak warto ubrać dziecko w luźny, łatwy do zakładania i zdejmowania ubiór. Samo badanie trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut, a wynik dostępny jest od razu.

Każdy wynik powinien być konsultowany z lekarzem zlecającym lub specjalistą.