Preluksacja czyli usg bioderek to badanie wykonywane u niemowląt, po raz pierwszy między 4 a 12 tygodniem życia. Badanie ma na celu wykrycie wrodzonej wady stawów biodrowych. Wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia daje szansę na wyleczenie prawie we wszystkich przypadkach.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent kładzie się na kozetce na plecach i odchyla głowę ku tyłowi. Lekarz umieszcza głowice na skórze, po kolei po obu stronach szyi w miejscu przebiegu naczyń, uprzednio nakładając żel. Ocenia się głównie zwężenia tętnic, które są związane ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Przyczyną powstania takiego zwężenia najczęściej jest obecność blaszki miażdżycowej.
Kiedy warto wykonać badanie? (Najczęstsze wskazania)
przebyty udar mózgu lub atak niedokrwienny
genetyczne uwarunkowania do udaru mózgu lub zawałów serca (obecość udarów lub zawałów w wywiadzie rodzinnym)
objawy neurologiczne charakterystyczne dla niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego
miażdżyca
nadciśnienie
cukrzyca
wysoki cholesterol
dokuczające częste bóle i zawroty głowy
urazu szyi
stwierdzenie szmerów nad tętnicami szyjnymi
ocena stanu i pracy tętnic szyjnych po usunięciu płytek miażdżycowych lub założeniu Stentu
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz przykłada głowice aparatu USG w miejscach przebiegu żył i tętnic kończyn górnych po uprzednim nałożeniu żelu. Badanie to umożliwia m in. stwierdzenie obecności zwężeń naczyń i niedrożności w przebiegu procesów chorobowych i miażdżycy, a także dokładny pomiar prędkości przepływu krwi, przedstawiany na specjalnym wykresie.
Kiedy warto wykonać badanie? (Najczęstsze wskazania)
miażdżyca w obrębie kończyn górnych,
zakrzepica żył głębokich,
żylaki kończyn,
zmiany pourazowe,
bóle kończyn górnych,
drętwienie lub marznięcie zaburzenia czucia kończyn,
problemy z gojeniem się ran,
kontrola po zabiegach np. rekonstrukcja naczyń,
przed kaniulacją tętnicy promieniowej,
obrzęki kończyn,
osłabienie, zanik mięśni w kończynie górnej.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz przykłada głowicę do miejsca, w którym ocenia się węzły chłonne (doły pachowe i/lub pachwinowe), wcześniej dane miejsce pokrywając żelem. Ocenia się lokalizacje, wielkość, kształt, echogeniczność i echostrukturę, ukrwienie, tworzenie ewentualnych pakietów, elastografie węzłów chłonnych.
Kiedy warto wykonać badanie? (Najczęstsze wskazania)
powiększenie oraz bóle w okolicach węzłów chłonnych (doły pachowe i/lub pachwinowe),
wyczuwalne guzki: w dołach pachowych, pachwinach - nawet jeśli nie są bolesne,
badanie wykorzystuję się także przy kontroli po leczeniu.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent w trakcie badania USG płuc może przebywać w pozycji leżącej, stojącej lub siedzącej. Na potrzeby badania szczegółowego głowicę przykłada się w wybranych miejscach klatki piersiowej i porównuje obrazy z symetrycznymi miejscami po drugiej stronie klatki piersiowej.
Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, wykonywanym w celach diagnostycznych, pozwalającym ocenić stan danego narządu oraz zaplanować dalsze leczenie. Obraz danego narządu ukazuje się wraz z różnymi towarzyszącymi zmianami tj. mięśniaki, guzki oraz zmiany nowotworowe.
Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne. Lekarz umieszcza głowice na skórze uprzednio nakładając żel. W trakcie badania pacjent leży i przyjmuję pozycję zgodne z instrukcją lekarza- zazwyczaj to jest kilka pozycji. Badanie trwa kilka do kilkunastu minut i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Kiedy warto wykonać badanie? (Najczęstsze wskazania)
nieprawidłowe wyniki ogólnego badania moczu,
bóle brzucha, nadbrzusza i okolicy lędźwiowej,
krwiomocz,
wyczuwalny guz w jamie brzusznej,
podejrzenie kamicy moczowej,
upośledzenie czynności nerek,
nadciśnienie tętnicze,
choroby gruczołu krokowego,
torbiele nerki.
Nietrzymanie moczu dotyka coraz większą liczbę kobiet, jest to dolegliwość, która obniża komfort naszego życia, ma negatywny wpływ na nasze życie seksualne a jej nasilona forma prowadzi do wycofania się z życia społecznego. Temat jest dość wstydliwy, dlatego jest dość często przemilczany, zatajany, co w konsekwencji prowadzi do pogłębienia objawów chorobowych. Potencjalnych przyczyn popuszczania moczu jest dość dużo. Warto pamiętać, że problem jest powszechnie występujący w populacji, niestety większym ryzykiem obarczone są kobiety oraz ludzie w podeszłym wieku. Bez względu na to, jakie są powody nietrzymania moczu, nie jest to problem, do którego należy się przyzwyczajać.