USG przepływów kończyn górnych
Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, wykonywanym w celach diagnostycznych, pozwalającym ocenić stan danego narządu oraz zaplanować dalsze leczenie. Obraz danego narządu ukazuje się wraz z różnymi towarzyszącymi zmianami tj. mięśniaki, guzki oraz zmiany nowotworowe.
Badanie USG przepływów kończyn górnych nie wymaga od pacjenta żadnego wcześniejszego przygotowania. Warto by pacjent był ubrany w taki sposób by łatwo było odsłonić kończyny górne. Najlepiej również, aby pacjent był w spoczynku przez około 20–30 min, by porównać wartości prędkości czy też objętości przepływów z odpowiednimi normami. Badanie trwa kilka do kilkunastu minut i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz przykłada głowice aparatu USG w miejscach przebiegu żył i tętnic kończyn górnych po uprzednim nałożeniu żelu. Badanie to umożliwia m in. stwierdzenie obecności zwężeń naczyń i niedrożności w przebiegu procesów chorobowych i miażdżycy, a także dokładny pomiar prędkości przepływu krwi, przedstawiany na specjalnym wykresie.
Każdy wynik powinien być konsultowany z lekarzem zlecającym lub specjalistą.