Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

Piekące i suche oczy – Zespół suchego oka.


Piekące i suche oczy – Zespół suchego oka.Masz zaczerwienione oczy, piekące, wydaje się że masz piasek pod powiekami, razi cię światło a patrzenie sprawia ból, noszenie soczewek kontaktowych nie jest tak komfortowe jak na początku. Jak pozbyć się tych dolegliwości? Co może być ich powodem?

Jeśli pracujemy długo przy komputerze, długo przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażeni jesteśmy na złe warunki atmosferyczne, dokucza nam dym papierosowy, możemy cierpieć na zespół suchego oka. Łzy nawilżają naszą gałkę oczną, oczyszczając ją z bakterii i kurzu, sprawiają, że widzimy ostro, gdy łez jest w oku zbyt mało lub mają nieprawidłowy skład wtedy nasze oko bardziej narażone jest na otaczające nas warunki klimatyczne. Dolegliwości bólowe nasilają się nocą, gdyż wtedy naturalnie wydzielana jest mniejsza ilość łez, rano mamy trudności z otwarciem oczu, czasem widzimy jak przez mgłę, często dokucza nam światłowstręt, swędzenie a uczucie zmęczenia i ciężkość powiek to także objawy, które bardzo nam dokuczają i męczą.

Gdy zgłaszamy się do okulisty, lekarz przeprowadza odpowiednie testy pozwalające wykluczyć lub też wskazać tą przypadłość. Test Schirmera, który w krótkim czasie ocenia ile łez produkuje nasze oko oraz test jakości łez, pozwalający sprawdzić jak długo łzy pozostają na powierzchni oka.

Jak możemy sobie pomóc.

Jest kilka sposobów które doraźnie mogą pomóc lub też wspomóc naszą walkę:

- częste mruganie i zamykanie powiek;

- zmniejszenie temperatury w przegrzanych pomieszczeniach;

- zastosowanie nawilżaczy powietrza;

- oszczędne korzystanie z klimatyzacji;

- zakraplanie oczu tzw. sztucznymi łzami;

- stosowanie maści nawilżających.

Jeżeli to nie pomaga lub dolegliwości powracają musimy podjąć bardziej drastyczne środki.

Metody leczenia zespołu suchego oka.

Leczenie schorzenia polega przede wszystkim na uzupełnianiu filmu łzowego środkami zwilżającymi w postaci preparatów nawilżających. Warto wybrać takie krople do oczu, których skład jest najbardziej zbliżony do naszego naturalnego płynu łzowego, zwróćmy uwagę na zastosowane środki konserwujące i zastosowane składniki kojące: nagietek lekarski, świetlik. Informacje te będą bardzo ważne szczególnie dla alergików oraz osób które stosują soczewki kontaktowe.

Bardziej inwazyjną metodą leczenia zespołu suchego oka jest zamknięcie punktów łzowych. Zabieg trwa parę minut, a poprawę odczuwamy już w dniu zabiegu. Kontrola polega na sprawdzeniu zatyczek (koreczków) wprowadzonych w trakcie zabiegu czy dobrze się trzymają i czy gałka oczna jest lepiej nawilżona. W każdym oku mamy dwa kanaliki łzowe: dolny i górny. W lżejszych przypadkach wystarczy włożyć koreczek do dolnego kanalika, koreczek zbudowany jest z hydrożelu, kolagenu lub materiału syntetycznego i rozpuszcza się w kanalikach łzowych przez 1-12 tygodni. W ciężkich przypadkach lub gdy powód choroby jest bardziej złożony np. pacjent ma tarczycę, cukrzycę zatyczki można nosić przez kilka lat lub nawet resztę życia. Koreczki nie zaburzają funkcjonowania naszych kanalików łzowych, gdyż znajdują się w nich małe otworki, z których w sposób naturalny możliwy jest odpływ łez.