Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

Ortopedia - Choroba Dupuytrena


Ortopedia - Choroba DupuytrenaChoroba Dupuytrena - leczenie przykurczu.

Ortopedia to nauka zajmująca się diagnostyką i leczeniem wszelkiego rodzaju schorzeń, wad wrodzonych i nabytych, uszkodzeń, zmian pourazowych naszych narządów ruchu. Przyspieszone starzenie się społeczeństwa europejskiego, zmiany w stylu życia coraz częściej uwidaczniają nam problem wzrostu zachorowań na choroby typowe dla wieku starczego wśród młodych osób. Schorzenia mięśniowo – szkieletowe, osteoporoza czy artretyzm, bóle pleców czy różnego rodzaju przykurcze, czy w końcu choroby o bardzo często obcych nam nazwach jak np.choroba Dupuytrena.

Choroba Dupuytrena to choroba wpływająca na nasze ręce i palce. Stopniowo doprowadza do przykurczu jednego lub większej ilości palców, utrudniając tym samym wykonywanie tak ważnych dla nas czynności codziennych jak mycie się, gotowanie, sięganie i chwytanie po naczynia, ubieranie się, prowadzenie samochodu i w końcu witanie się.

Niestety podstawowa przyczyna choroby w dalszym ciągu nie jest znana, ale pewne przesłanki wskazują nam na źródła , które mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się właśnie tej choroby:

  • podłoże genetyczne, 70% chorych to osoby mające w rodzinie nosiciela choroby,
  • cukrzyca, średnio ok 20% cukrzyków zmaga się z lżejszą odmianą choroby Dupuytrena,
  • alkohol, badania wskazują, że spożywanie dużych ilości alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby,
  • padaczka, tutaj badania są niejednoznaczne. Badacze wykazują związek między padaczką lub lekami zapobiegającymi atakom ichorobą inne zaś wykluczają taką zależność,
  • urazy, ciężka praca to właśnie te przyczyny pacjenci często wymieniają jako główny bodziec powodujący występowanie u nich tej choroby, chociaż nie jest to informacja wynikająca z badań.

Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety (od 5 do 15 razy) i zwykle ma u nich cięższy przebieg. Chociaż przykurcze nie zagrażają naszemu życiu, niestety bardzo znacznie obniżają komfort naszego codziennego życia. Przeszkadzają nam w wykonywaniu codziennych czynności, czasami tak błahych jak zrobienie sobie kawy czy herbaty, umycie się czy założenie ubrania. Przebieg choroby jest długotrwały i nie zawsze typowy, zwykle przejawia się delikatnym zgrubieniem lub pojawieniem się drobnego guzka w obrębie dłoni. W tym stadium możemy liczyć na zahamowanie rozwoju choroby. Zwykle jednak bagatelizujemy takie objawy, wtedy po pewnym czasie następuje faza szybkiego tworzenia się przykurczeń co w okresie od 6 miesięcy do roku prowadzi do przykurczu palców, najpierw serdecznego i małego w dalszym okresie zajęciu ulegają kolejne palce. Długotrwałe utrzymywanie się przykurczów prowadzi do stopniowych zmian w aparacie więzadłowo-stawowym i może uniemożliwiać prawidłowe leczenie.

Leczenie przykurczu Dupuytrena jest przede wszystkim operacyjne, w przebiegu leczenia stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże i kinezyterapia.