Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

Światowy Dzień Wzroku


Światowy Dzień WzrokuŚwiatowy dzień wzroku.

Żyjemy coraz dłużej, nasze wymagania rosną ale styl naszego życia nie oszczędza naszego ciała. Zbyt mała aktywność fizyczna prowadzi do nadprogramowych kilogramów, szkodzi naszym stawom i wywołuje bóle kręgosłupa, dołączmy do tego złą dietę i cukrzyca, nadciśnienie, cholesterol w podwyższonym wydaniu mamy gratis. Brakujące ogniwo to tylko nasze oczy obciążone nadmiernym gapieniem się w telefon, tablet, ekran....

Problemy ze wzrokiem ma coraz więcej nastolatków, szczególnie powszechną wadą jest krótkowzroczność. Przeciążamy wzrok patrzeniem na wszystko z bliska, do tego dochodzi częsty problem z przesuszoną lub wręcz wysuszoną gałką oczną a przecież nasze oczy to zwierciadło naszej duszy. Wielu specjalistów uważa, że te same czynniki, które są czynnikami ryzyka i prowadzą do chorób sercowo- naczyniowych, mają także wpływ na nasz wzrok. Choroby oczu często rozwijają się powoli, a ich objawy bardzo często są lekceważone. Pierwsze sygnały pojawiają się ok. 40 roku życia, zaczynamy odsuwać gazetę, bo bliższe widzenie rozmazuje nam litery, mamy uczucie pieczenia, piasku lub też samego bólu oka, towarzyszy temu ból głowy. To prawda, że wiele kłopotów ze wzrokiem pojawia się wraz z wiekiem, ale nie zawsze jest to główna przyczyna, nie można tego lekceważyć i liczyć, że jutro będzie lepiej. Osoby obciążone chorobami układu krążenia, z miażdżycą naczyniową i cukrzycą, powinny bardziej obserwować sygnały wysyłane przez organizm i oczywiście nie bagatelizować ich.

Najczęściej występujące choroby wzroku to:

1. Nadwzroczność i krótkowzroczność

2. Zespół suchego oka

3. zapalenie spojówek

4. Starczowzroczność (Presbiopia)

5. Jaskra

6. Zaćma

7. Zwyrodnienie plamki żółtej AMD

8. Zwyrodnienie siatkówki

9. Odwarstwienie siatkówki

10. Retinopatia cukrzycowa

11. Retinopatia barwnikowa

Wady wzroku, to problemy z którymi najczęściej udajemy się do okulisty. Dotyczą one znacznej części populacji – szacuje się że ok 80% z nas ma problemy ze wzrokiem, mniejsze lub większe, możliwe do skorygowania . Niestety powstają one bez względu na wiek – dotyczą dzieci w każdym wieku oraz dorosłych i oczywiście osoby starsze.

W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą, specjalista zdiagnozuje problem i pomoże dobrać odpowiedni e rozwiązanie.

Walczmy o nasz wzrok!