Poradnia czynna: poniedziałek - czwartek - od 15:30 do ostatniego pacjenta. Rejestracja tel. od 8:00 do 21:00
32/ 771-48-00 lub 535-380-011

​Usg jamy brzusznej


​Usg jamy brzusznejUsg jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej to badanie, które pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Nie ma przeciwwskazań do badania USG jamy brzusznej. Ze względu na bezpieczeństwo dla osoby badanej, istnieje możliwość powtarzania badań, np. podczas monitorowania postępów leczenia.

Jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?

Jak należy przygotować się do badania?

Jak przebiega badanie?

Robiąc USG jamy brzusznej możemy sprawdzić:

 • wątrobę wraz z oceną pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych wewnątrz- i zewnątrz wątrobowych oraz naczyń wątroby;
 • trzustkę; 
 • śledzionę; 
 • nadnercza;
 • nerki wraz z układem wyprowadzającym;
 • pęcherz moczowy;
 • duże naczynia jamy brzusznej : aortę, żyłę główną dolną oraz naczynia biodrowe wraz ze strukturami przestrzeni zaotrzewnowej. 
 • USG jamy brzusznej - wskazania.  

  W pierwszej kolejności wśród wskazań do badania USG jamy brzusznej należy wymienić te, z powodu których wykonuje się badania w trybie pilnym, czyli bez uprzedniego przygotowania:

 • pacjenci z objawami bólowymi ze strony jamy brzusznej, szczególnie osoby z objawami tzw.  ostrego brzucha (np. przy podejrzeniu ostrego zapalenia trzustki, przy podejrzeniu perforacji przewodu pokarmowego, przy stwierdzonym krwawieniu z któregokolwiek odcinka przewodu pokarmowego (górnego lub dolnego) przy podejrzeniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, u chorych z objawami kolki nerkowej, przy podejrzeniu rozwarstwienia lub pęknięcia tętniaka aorty brzusznej i w innych ostrych stanach jamy brzusznej); 
 • pacjenci po urazie;
 • w diagnostyce żółtaczki, gorączki niewiadomego pochodzenia itp.

 • Planowo wykonuje się badanie USG jamy brzusznej celem oceny stanu narządów jamy brzusznej u osób bezobjawowych, jak i u osób objawowych, bądź w trakcie leczenia chorób przewlekłych, np. :

 • cukrzyca;
 • nadciśnienie;
 • przedłużające się wymioty i/albo biegunka;
 • utrata wagi ciała;
 • zatrzymanie bądź utrudnienie w oddawaniu moczu i/lub stolca;
 • powiększenie obwodu brzucha bez jasnej przyczyny;
 • wyczuwalny palpacyjnie guz jamy brzusznej itp.

 • USG jamy brzusznej - jak przygotować się do badania ?  

  Pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo (czyli bez jedzenia ani picia płynów przed badaniem), w godzinach porannych. Jeżeli badanie jest po południu, wskazane jest nieprzyjmowanie pokarmów i napojów przez 6-8 godzin przed badaniem. Nie powinno się również palić papierosów, żuć gumy lub np. cukierka w dniu badania. W miarę możliwości wskazana jest wcześniejsza regulacja wypróżnień. Poprawić jakość badania można również wprowadzając 2 dni przed badaniem odpowiednią dietę - tj. bez wzdymających pokarmów: np. kapusty, grochu, fasoli, jabłek, winogron i innych owoców pestkowych, ani napojów gazowanych. Można dodatkowo zastosować środki odgazowujące, np. Espumisan, 3 dni przed dniem badania (3x dziennie po 2 tabl. - zalecane dla osób z nadwagą). 

  Badanie USG jamy brzusznej typowo powinno rozpocząć się od wywiadu z pacjentem, który płynnie może być kontynuowany podczas zasadniczej części badania. Istotnym punktem jest też informacja, czy badanie USG jamy brzusznej było wcześniej wykonywane. Jeśli tak, to z jakiego powodu (czy tego samego, co teraz, czy innego - jakiego?) oraz czy są dostępne wyniki poprzednich badań celem porównania dynamiki zmian.

  Badanie typowo wykonuje się w ułożeniu na plecach z rękami ułożonymi swobodnie wzdłuż bocznych brzegów kozetki bądź ułożonymi na klatce piersiowej, tak aby zapewnić swobodny dostęp do okolic bocznych. W trakcie badania pacjent może być poproszony o nabranie dużej ilości powietrza („do brzucha”) i zatrzymanie go możliwie długo. Ma to na celu przemieszczenie niektórych narządów celem lepszego ich uwidocznienia, czasowego unieruchomienia i tym samym poprawy warunków badania. Nie ma jednoznacznie ustalonej kolejności, w której bada się narządy. Jest to dostosowane do aktualnego stanu chorego i modyfikowane względem zgłaszanych objawów. W trakcie badania pacjent może być poproszony o zmianę ułożenia na bok prawy, lewy, niekiedy na brzuch. W niektórych sytuacjach badanie może być kontynuowane w pozycji stojącej. Badanie powinno być zakończone opisem z wnioskami zaznaczonymi w tekście lub na jego końcu.

  USG jamy brzusznej - wyniki badania.

  Uzyskane obrazy powinny być interpretowane w oparciu o badanie podmiotowe (wywiad), przedmiotowe (palpacyjne, w trakcie badania niekiedy wykonuje się również celowy ucisk głowicą). W przypadku badań kontrolnych ważna jest ocena dynamiki zmian w oparciu o przedstawione poprzednie wyniki opatrzone zdjęciami. We wnioskach powinny się znaleźć zalecenia co do dalszego postępowania – badania kontrolnego USG, weryfikacji w innych technikach obrazowych TK/MR czy konsultacji z lekarzem rodzinnym lub specjalistą.